Politický vězeň
Plastici - Charta 77 - Vězení (1976 - 1983)
Desítkám tisíc našich občanů je znemožněno pracovat v jejich oboru jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních. Jsou přitom často objektem nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů i společenských organizací; zbaveni jakékoli možnosti bránit se, stávají se prakticky obětí apartheidu.
Charta 77, 1977
Anotace lekce
V úvodu lekce se studenti znovu vrací k soudnímu procesu se členy skupiny The Plastic People of the Universe. Na něm si mladí diváci uvědomí porušování lidských práv – zatýkáni jsou mladí lidé jenom kvůli svému hudebnímu vkusu a nonkonformnímu vzhledu. Václav Havel a další odpůrci režimu se v procesu angažují, protože jde o zcela zjevné potírání základních lidských svobod.
Následně se lekce zaměřuje na mezinárodní Konferenci o spolupráci a bezpečnosti v Evropě v roce 1975. Na ní vláda ČSSR podepisuje pakt o dodržování lidských práv, která však fakticky v naší zemi dodržována nejsou. Reakcí na podpis tohoto závazku je Charta 77. Studenti se seznámí s vznikem prvotního prohlášení Charty 77, reakcí režimu na ně i s přerodem Charty 77 v širokou komunitu lidí, kteří se více než dvanáct let budou snažit o zasazování práv a svobod v totalitním Československu. Po zatčení Václava Havla po zveřejnění Charty 77 se studenti dozvídají také o zapojení filozofa Jana Patočky a jeho tragické smrti. Mladí diváci jsou dále seznámeni se vznikem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a následným nejdelším pobytem Václava Havla ve vězení. Třetí díl končí propuštěním Václava Havla na svobodu v roce 1983.
Cíl lekce
- pochopit na příkladu procesu se členy Plastiků porušování lidských práv v tehdejším Československu
- pochopit důvody vzniku Charty 77 a její přerod do komunity odpůrců režimu
- pochopit důvody vzniku Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných
- zasadit život Václava Havla do dobového kontextu a ukázat důsledky, které přinesl jeho odpor proti režimu (opakované věznění)
Metodické materiály
- Metodický list pro pedagogy
- Pracovní list pro žáky a studenty
- Test
- Obecný metodický list pro pedagogy k problematice lidských práv - využitelný napříč lekcemi
Četba z Václava Havla
Do časového období třetí lekce spadají dva důležité texty Václava Havla: Dopisy Olze psané z vězeňského pobytu (1979 – 1983) a dále esej Moc bezmocných z roku 1978. Proces s Plastiky Havel reflektuje v životopisném rozhovoru Dálkový výslech. Pokud máte ve výuce čas, pusťte si ukázku alespoň z jednoho textu a diskutujte o něm. Videoukázky naleznete na webové stránce www.cisthavla.cz a mají cca 5 minut. K ukázce je k dispozici i manuál pro učitele a pracovní list pro studenty – v něm jsou obsaženy návodné otázky, o kterých lze se studenty diskutovat.
Dopisy Olze – čte bloggerka Do Thu Trang
Moc bezmocných – čtou herečky Anna Failová, Anna Kameníková a Eva Josefíková
Dálkový výslech – Proces s Plastiky – čtou KOVY a Janek Rubeš
Fotogalerie
Časová osa
Klíčová slova
Metodické materiály
Stažení materiálů vyžaduje jednoduchou registraci/přihlášení pomocí emailové adresy.
Série: Každý může změnit svět
Šestidílná videosérie provázející životem Václava Havla a bojem Čechoslováků za lidská práva (pro vyšší ročníky ZŠ a střední školy)