Depozitář výstav
Knihovna Václava Havla nabízí školám, ale nejen jim, řadu zajímavých výstav k bezplatnému využití. Některé výstavy jsou on-line a lze s nimi pracovat ve výuce tak, že si výstavu pouze otevřete na dané webové stránce. K dalším výstavám je možné zdarma získat digitální data a výstavu si na vlastní náklady ve škole vytisknout. Rozsah a technické provedení výstavy je zcela na uvážení a možnostech školy.
VÝSTAVY K BEZPLATNÉMU ZAPŮJČENÍ
Výstavy – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – nabízíme formou digitálního depozitáře vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití. Neváhejte a uspořádejte si na své škole výstavu.
Jak to funguje?
Každá výstava má svou „vizitku“, která kromě anotace a náhledu obsahuje základní technické údaje (rozsah, formát) a informaci o tom, zda je k dispozici formou tiskových dat, či je možné si ji zapůjčit fyzicky. Stačí vizitku otevřít, vyplnit datum začátku a konce Vámi plánované výstavy, připojit kontaktní mailovou adresu a svůj požadavek kliknutím odeslat. My Vás budeme brzy kontaktovat a domluvíme detaily.
Nejbližší výstavy
Výstavy k dispozici
Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze
Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru sametové revoluce, režimem ostrakizované umělce (Ivan Klíma, Vlasta Chramostová nebo Pavel Juráček) nebo folkový festival v Lipnici z roku 1988, kde Václav Havel po dlouhé době veřejně vystoupil.
S chtíčem po svobodě
Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost.
Samizdat a Edice Expedice
Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel. Její návštěvník se tak velmi atraktivním a přístupným způsobem seznámí s výrobou zakázaných knih v době normalizace v ČSSR a s jejich pašováním do zahraničí. S lidmi, kteří se o tajný provoz tehdejších nakladatelství „v podzemí“ zasloužili a s nebezpečím, které jim hrozilo.
Hele, Havel!
Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během první poloviny roku 2016 v rámci veřejné výzvy Hele, Havel, obracející se ke všem, kteří kdy VH zahlédli a měli v tu chvíli u sebe fotoaparát či někoho blízkého, kdo jej mohl zvěčnit.
Antikódy (velké)
Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v první polovině 60. let. Hravých, vtipných, výstižných stejně jako mrazivých.
Měli jsme underground a máme prd
Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70. a 80. let. Výtvarně pojaté texty Ivana Martina Jirouse, Fandy Pánka, Egona Bondyho, Vratislava Brabence a Jaroslava Hutky dokreslují fotografie Bohdana Holomíčka.
Já prostě nemůžu žít jinak!
Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu s Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).
Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku
Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální společenství, působící mimo oficiální vysokoškolské struktury především v 70. a 80. letech 20. století.
Havel v kostce
Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté podnikatelské rodiny, přemýšlivého teenagera, kulisáka, divadelníka, vězně svědomí, posledního československého a prvního českého prezidenta, občana, obhájce lidských práv a jednu z klíčových postav historie 2. poloviny 20. století.
Antikódy (malé)
Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v první polovině 60. let. Hravých, vtipných, výstižných stejně jako mrazivých.
Každý může změnit svět
Výstava určená zejména základním a středním školám provází na šesti panelech životem Václava Havla (1936–2011) a současně i klíčovými momenty boje občanů Československa za lidská práva. Výstava je součástí projektu Každý může změnit svět www.zmenitsvet.cz.
Václav Havel: Moc bezmocných
Výstava je autorskou kompozicí italského novináře Ubalda Casotta a Francesca Magniho, kteří zvolili atraktivní formu fiktivního rozhovoru, v němž využívají Havlovy myšlenky formulované v Moci bezmocných (1978) a knihách Dopisy Olze (1979‒1982), Dálkový výslech (1986) a Prosím stručně (2006). Podklady pro využití výstavy ve výuce: metodický list pro pedagogy, pracovní list pro žáky a studenty, pracovní list s klíčem.
Ondřej Němec: Václav Havel 1976–2011
Fotograf Ondřej Němec patřil k blízkým přátelům Václava Havla. Také proto jej mohl během let zachycovat i v těch nějběžnějších situacích. Vznikl tak ojedinělý soubor snímků, který prvního polistopadového prezidenta představuje neokázale a osobně.
Evropa jako úkol
Evropské sjednocení v citátech Václava Havla a na unikátních fotografiích Karla Cudlína, Ondřeje Němce a Oldřicha Škáchy, jako příspěvek k veřejné debatě o smyslu Evropské unie.
Václav Havel – Lou Reed
Tato výstava vypráví příběh jednoho neobvyklého interview a jednoho neobyčejného koncertu. Jeho děj se odehrál v dubnu roku 1990 a jeho hlavní postavy se jmenují Lou Reed (jeden z nejvlivnějších hudebníků druhé poloviny 20. století, frontman kapely Velvet Underground) a Václav Havel (dramatik světového věhlasu, později ve své vlasti zakázaný autor a disident, a ještě později československý a český prezident).
Václav Havel známý neznámý
Výstava sestavená z dvaceti unikátních snímků z let 1937 až 2011, doprovázených ukázkami z díla, přibližuje život Václava Havla – dramatika, spisovatele, disidenta, posledního československého a prvního českého prezidenta – v atraktivní a působivé zkratce.