Soutěž Knihovny Václava Havla o nejlepší studentský esej
Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým dílům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení, a současně stále a v každé situaci přemýšlet o světě kolem sebe a své roli v něm.
17. ročník soutěže (2024)
Téma: Proč by za mě esej (ne)mohla napsat umělá inteligence?
Trailer soutěže (2024)
Pravidla a ceny
Texty, psané v českém jazyce, v rozsahu 5 až 10 normostran (9 000 – 18 000 znaků), opatřené jménem autora, rokem narození a názvem střední školy se zasílají v elektronické podobě na adresu: esej@vaclavhavel.cz do 31. října 2024.
Na konec textu eseje má student/ka povinnost připojit tohoto krátké prohlášení: „ Prohlašuji, že jsem při vzniku tohoto příspěvku použil (a)/ nepoužil(a)* umělou inteligenci." *nehodící se škrtněte
Eseje posuzuje porota, složená z českých kulturních osobností, myšlenkově blízkých Václavu Havlovi. Tři vítězné eseje budou oceněny finanční částkou 15 000 Kč, 10 000 Kč a 5 000 Kč.
Porota 2024
- Filip TITLBACH, novinář, publicista a bývalý rozhlasový moderátor
- Anna Beata HÁBLOVÁ, spisovatelka, básnířka, architektka a urbanistka
- Tereza ŠÍDLOVÁ, novinářka a vedoucí vnějších vztahů v Českých centrech
- Josef ŠLERKA, mediální analytik a vysokoškolský pedagog
- Jonáš ZBOŘIL, novinář, publicista a básník
Doporučení studentům při psaní eseje
Při psaní eseje se účastníci soutěže mohou inspirovat některou esejí Václava Havla, aby si lépe ujasnili pravidla a postupy tohoto literární žánru. Z esejistického díla Václava Havla doporučujeme například tyto texty:
- esej Anatomie Gagu
- esej Moc bezmocných
- esej Politika a svědomí
- esej Slovo o slovu
Výše uvedené eseje jsou na různá témata, které se nedotýkají přímo tématu letošního ročníku soutěže, ale i tak mohou studenty inspirovat ve způsobu, jakým autor formuluje a strukturuje svá zamyšlení. Všechny texty si je možné zdarma stáhnout (po registraci) z digitálního archivu KnVH.
Inspirujte se myšlenkami Václava Havla
O roli technoligií v životě jednotlivce i společnosti přemýšlel Václav Havel v řadě svých esejů i projevů. Jeho myšlenky nabízíme jako jednu z možných inspirací.
Naše pozornost se tak nevyhnutelně obrací k tomu nejpodstatnějšímu: ke krizi soudobé technické civilizace jako celku, k té krizi, kterou Heidegger popisuje jako bezradnost člověka tváří v tvář planetární moci techniky. Technika – toto dítě moderní vědy jakožto dítěte novověké metafyziky – se vymkla člověku z rukou, přestala mu sloužit, zotročila ho a donutila, aby jí asistoval u přípravy své vlastní zkázy. A člověk nezná východisko: nedisponuje myšlenkou, vírou a tím méně nějakým politickým konceptem, který by mu vrátil situaci do jeho rukou; bezmocně přihlíží, jak onen chladně fungující stroj, který vytvořil, ho nezadržitelně pohlcuje a vytrhuje ze všech jeho přirozených vazeb (například z jeho „domova“ v nejrůznějším slova smyslu, včetně jeho domova v biosféře), jak ho vzdaluje zkušenosti bytí a uvrhuje do „světa jsoucen“. (Moc bezmocných, 1978)
Byl to právě tlak informačních systémů, který jako žíravina vytrvale nahlodával základy železné opony v minulosti, a bude to informační společnost, vstupující do 21. století, která bude výrazně utvářet charakter nové globální společnosti, vzájemně propojené jemným předivem vyspělých informačních sítí a komunikačních technologií, asi již bez uctivého respektu k hranicím jednotlivých států. Avšak dovolte mi, abych připomněl, co mi v této souvislosti leží na srdci. Je to duchovní a etická dimenze naší nové informační společnosti, neboť se obávám, že ani sebedokonalejší technologie nedokáže nahradit lidský cit, kulturní kořeny člověka, jeho historickou duchovní sounáležitost. Na tento lidský rozměr musíme od počátku pamatovat a je věcí zodpovědnosti nás všech, aby nebyl vytlačen neosobním chladem přesofistikované techniky. (Pozdrav prezidenta republiky Václava Havla účastníkům druhého Fóra Evropské unie a zemí střední a východní Evropy o informační společnosti na zahájení slavnostní večeře Pražský hrad, Španělský sál 12. září 1996)
Inspirujte se minulými ročníky
Dále studentům doporučujeme, aby si pustili alespoň některý ze záznamů závěrečného udílení cen, kde porotci dávají své tipy, jak psát esej, jakých chyb se vyvarovat, nebo kde pro psaní eseje čerpat inspiraci. Záznamy udílení cen z celé historie soutěže jsou také k dispozici na audiovizuálním webu HAVEL CHANNEL.
Jak dopadl poslední 16. ročník soutěže (2023)? Více ZDE.
Minulé ročníky
Druhým rokem ve stínu války. Jak se nás dotýká válka, kterou známe jen z médií, a přesto jsme její součástí?
K čemu je nám prezident/ka a jaký/á by měl/a být?
Co pro Tebe znamená být Evropan?
Co je nám do Běloruska?
Odpovědnost v čase pandemie
Tvář naší země
O jaké republice sníš?
Má pravdu ten, kdo má nejvíce lajků?
Milý pane prezidente
Je v České republice místo pro lidi jiných kultur a náboženství?
Jakou vizi má současná Evropa a jakou by mít měla?
Je idealismus postoj pro tento svět?
Jak si představujete českou prezidentku nebo prezidenta?
Svoboda projevu a moderní komunikační technologie - dvě strany jedné mince?
Co je ještě absurdní a z čeho už není možné si dělat PRDEL?
Dvacet let svobody od komunismu – dvacet let svobody k čemu?
Soutěž je finančně podporována grantem Ministerstva kultury ČR.