Osamu Okamura: Města tvoříme i svým vlastním chováním
Podíváme-li se na naše krásná historicky rostlá města, je zde vůbec možné mluvit o nějakých problémech?
Základními problémy současného města z pohledu městského plánování a urbanismu jsou monofunkční městské zóny, brownfieldy, průmyslové parky, řídce osídlená města, smršťující se města, dopravní kolaps, zhoršující se kvalita životního prostředí, zanedbávání veřejného prostoru, gentrifikace a nedostatek dostupného bydlení, prázdné domy, stárnoucí bytový fond a realitní spekulace, nedostatečná nová výstavba, neexistence politického zadání a nedostatek participace.
Osamu Okamura je architekt zaměřený na zvyšování obyvatelnosti měst a její interpretaci. Působil v řadě funkcí například jako hostující profesor na Tokijské vědecké univerzitě či děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Jeho kniha Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka získala řadu ocenění. Okamura byl v roce 2014 jmenován „New Europe 100 Outstanding Challengers from Central and Eastern Europe“, jako jeden ze 100 vynikajících přispěvatelů k šíření inovací celosvětového významu z východní Evropy.
Klíčová slova
Série: Přednášky předních odborníků
Cyklus přednášek, v němž přední čeští intelektuálové a intelektuálky vybírají z pěny dní nadčasová témata, která přesahují každodenní problémy společnosti.